Gebeliğin Aşamaları

Gebeliğin yaşı

Gebeliğin yaşını ve beklenen doğum tarihini belirlemenin en kesin yolu erken geblikte yapılan ultrason ölçümleridir. Fetometri denilen bu ultrason muayenesinde bebeğin baş çapı, baş popo uzunluğu ve femur (üst bacak kemiği) uzunluğu ölçülür.
Eğer son adet tarihinden hesaplanan gebelik yaşı ultrason ölçümlerinden farklı ise ilk 20 haftada yapılan ultrason ölçümleri ve buna göre belirlenen gebelik yaşı geçerlidir. Ancak ultrason ölçümlerinin 20. haftadan sonraki yanılma payı giderek artar ve doğuma yakın dönemde ultrason ölçümleri olması gerekenden 2-3 hafta farklı bulunabilir.
Son adet tarihine göre verilen gebelik yaşı son adetin ilk gününden itibaren sayılır.
Gebeliğin süresi ve beklenen doğum tarihi
Gebeliğin süresi son adet tarihinden itibaren 40 hafta olarak hesaplanır. Gebeliğin gerçek süresi böylece 38 haftadır. Bebeklerin yalnızca %15 beklenen doğum tarihinde doğar. İki hafta öncesi ve sonrası normal kabul edilir.
Bu sürelere göre beklenen doğum tarihi: son adetin tarihi + 7 gün – 3 ay + bir yıldır.
Gebeliğin bölümleri
Gebelik süresi farklı gelişmeler, kontroller ve şikayetler yer aldığı için 3 bölüme ayrılır. Bu bölümler  trimester olarak adlandırılmıştır.
1.Trimester– Gebeliğin ilk üç ayı:
Bu süre içerisinde embriyo gelişir. 1.-14. gün arası yumurta ve sperm birleşir (genelde tüpte yer alır). Hücre çoğalmaya başlar ve rahime iner. Rahime yerleştikten sonra 3 tip doku gelişir. Bebek, plasenta ve kordon dokusu olarak ayrılır. 6.haftada nevraltüp gelişir. Bu yapı beyin, omurga, kemik öncüsüdür. 7. haftada kalp atışı başlar ve kol ve bacakların öncüsü tomurcuklar gelişir. 8. haftada organ gelişimi başlar, yüz yapıları, süt diş öncüsü, kulak gelişir. Embriyo ilk trimesterin sonunda 3,5 – 5cm uzunluğunda, 14 g ağırlıktadır
2. Trimester – Gebeliğin orta üç ayı
Gebeliğin bu kısımında fetusun organların gelişimi ön plandadır.3. ayda dış genitaler gelişir (pozisyon uygun ise ve bebek erkek ise 12.haftada ultrason ile cinsiyet görülebilir ama 16. haftaya kadar da görülemiyebilir)  4. ayda göz kapakları gelişir ve gözler kapanır. Kollarda ve bacaklarda spontan hareketler başlar. Mide, böbrek ve bağırsaklar çalışmaya başlar. 5. ve 6. ayda beyin hızla büyür, bebeğiniz artık duyduklarına ve sizin hislerinize tepki verecektir. Fetus bu dönemin sonunda 26 cm uzunluğunda ,500 g ağırlığında.
3. Trimester – Gebeliğin son bölümü
Doğum öncesi bebeğin son gelişmeleri bu dönemde yer alır. 8. ayda akciğer dışında tüm organlar çalışır ve gelişmiştir. 35. haftada akciğer gelişimi de tamamlanır. Çoğu bebek bu tarihte doğum pozisyonundadır.
Doğum tarihinde bebeğiniz 48-54 cm boyunda ve 2800-4000 g ağırlığında olur. Baş çapı doğumda 10 cm civarındadır.