Doğum Sonrası Egzersiz

Doğumdan ne kadar sonra egzersize başlıyabilirim?

Vaginal doğum ve sezaryen dan sonra kendinizi yeterince iyi hissetiğiniz de ve ağrının izin verdiği en erken zamanda kısa yürüyüşlere başlamanıza öneriyoruz. Çok yorulmamak şartı ile birinci hafta geçtikten sonra yürüyüş sürenizi yavaş yavaş artırarak  haftada 3 kez 30 dakkika yürüyüşlere çıkartabilirsiniz. Gebelik sonrası eklemler ve kaslar hala gevşektir, yürürken burkma ve düşme tehlikesine dikkat edin.
Düzenli ve gebelik öncesi egzersiz rutininize normal doğum sonrası 2 hafta, sezaryen sonrası 1 ay içinde geri dönebilirsiniz.
Egzersiz birçok yönden faydalıdır ama doğum sonrası vücudun dinlenmesi ve sizin yeni hayatınıza adapte olmanız gerekir. Egzersizi abartmayın. Doğum sonrası akıntı azaldıktan sonra egzersiz ile çoğalıyorsa, ağrı sızı oluyorsa yavaşlamanız gerektiğinin işaretidir.
Karın kaslarıma dikkat etmelimiyim?
Evet. Gebelik süresinde karın kasları ayrılır ve gevşer. Sezaryen ameliyatın da karın kasları kesilir ve dikilir. Normal doğum sonrası karın kasların tekrar eskiye dönmesi 1-2 ay arası zaman alır. Sezaryen sonrası 3 aylık bir süre gerekir. Bu sürelerden daha erken karın kası egzersizlerini başlamak kasları travmatize edebilir ve önerilmez.
Egzersiz emzirmeyi etkilermi?
Hayir. Süt yapımı egzersiz ile değişmez. Yalnız göğüslerinizi ağrıtacak egzersizden uzak durun ve uygun iç çamaşırı kullanmaya dikkat edin. Genelde emzirme sonrası göğüslerin boşalmış olduğunda egzersiz daha rahat olur.