Doğum Jeli Hakkında Gerçekler

Son zamanlarda basında ve halk arasında doğum jeli ile doğum büyük yankı yaptı. Bu yöntem ile ilgili gerçekleri burada okuyabilirsiniz. Basında ve bu preparatların reklamını yapan hekimlerin iddia ettiği doğum jeli doğumu rahatlatır’ ,‘doğum ağrısını azaltır’, ‘doğum süresini kısaltır’ hatta‘sezaryana son getirtir’ gibi ifadeler yayıldı.

Peki Doğum jeli nedir? Reklamı yapılan jelin içeriği steril su, propylenglycol, carbomer ve hydroxycellulos dan oluşur. Bu maddelerin hiçbiri ağrı kesici veya doğum üzerine etkili olabilecek maddeler değildir. Yalnızca kayganlaştırıcı etkisi vardır. Normal doğum sırasında rahim ağzının açıklığını kontrol ederken muayenede zaten kullandığımız steril jelden hiçbir farkı yoktur. Tabii ki renkli şişeler, kutular, aplikatörler ve fiyat dışında !!!. Bunun dışında isteğe bağlı sezaryan dışında bazı durumlarda bebek ve anne sağlığı açısında sezaryen gerekir (hangi durumlarda sezaryen önerilir için tıklayınız). Tıbbı endikasyonu (yani nedeni)olan sezaryan ameliyatı vagene kayganlaştırıcı jel sıkmak ile önlenemez!
Not: Gün geçmesi gibi bazı durumlarda doğumu başlatmak için kullanılan prostaglandin hormonunu içeren ve etkisi kanıtlanmış bir ilaç mevcuttur. Bu ilaç doğum kolaylaştırmaz, doğumu başlatmak için kullanılır. Yukarıda bahsedilen üründen farklıdır.