Normal mi? Sezaryen mı?

Normal mi? Sezaryen mi?

Belirli tıbbı nedenler anne ve bebek sağlığı açısından sezaryen ameliyatını gerektirebilir. Doktorunuzun kesin olarak sezaryen önerdiği durumlarda bunun kabul edilmemesi anne veya bebek acısından ciddi sağlık riskleri getirebilir (Hangi durumlarda sezaryen önerilir).

Bunun dışında hasta isteği ile tıbbı neden olmaksızın sezaryen yapabilmekteyiz. Doğum sırasında her şeyi öngörmek mümkün değildir. Başta herhangi bir sorun görülmediği halde doğum eylemi sırasında anne veya bebeğin sağlığını tehdit edecek durumlar görülür ise sezaryene dönülebilir. Bazı hastalarda normal doğum istedikleri halde doğum sırasında çeşitli nedenlerle fikir değiştirebilirler. Bu durumlarda sezaryene dönülebilir.
Fakat bunlardan bağımsız olarak hastalarımız Normal doğum mu iyi Sezaryen mi iyi diye sorarlar.
Kişisel tecrübem arkadaşının, komşusunun, akrabasının doğum hikayesini dinleyerek karar vermenin genelde çok olumlu sonuç vermediğidir. Günümüzde insanlar eskisi gibi 8-10 doğum yapmamaktadır, hayat şartları doğum sayısını sınırlamıştır.Önemli olan ilerde gülümseyerek hatırlıyabileceğiniz güzel ve tatmin edici bir doğum hikayesidir.
Genel olarak küçük uyarılar ile ağrı duyan, hassas, çabuk panik duyan kadınlar normal doğumu çok iyi tolere edememektedir. Normal doğum için kişinin fiziksel ve psikolojik olarak hazır olması önemlidir. Gazete haberlerinde Avrupa da normal doğum oranları çok yüksek olduğu yazar ancak genelde unutulan bir taraf vardır ki Avrupa da gebelerin çoğu düzenli Gebelik Egzersizi yapar, kilo alımına dikkat eder ve gebelik süresince çeşitli kurslara giderek doğum konusunda bilgilenir. Ayrıca sorularınız olursa istediğinizde gebelik danışmanımız Dr. Yasmin Çiftçi ile her zaman birebir görüşebilirsiniz.
Normal doğumun avantajları:
Günlük hayata daha çabuk dönülür, doğum sonrası ağrı, sızı çok azdır. Daha fizyolojik ve doğaldır.
Normal doğum dezavantajları:
Doğum eylemi süresince özelikle bebek açısından bazı riskler mevcuttur bunların bir çoğu iyi bir takip ile erken fark edilebilir ve olumsuz etkileri önlenebilir. Ancak bebeğin kaka yapması gibi bazı problemler öngörülemez. Gün geçmesi doğumda karşılaşabilecek riskleri artırır. Doğum zor geçer ise oluşabilecek yırtıklar ileri yaşlarda sarkmalar, idrar kaçırma ve cinsel sorunlara sebep olabilir.
Sezaryenin avantajları:
Doğum tarihinizi planlıyabilirsiniz. Bebek herhangi bir sıkıntıda kalmaz (2-3 dakika içerisinde doğurtulur). Doğum ağrısı çekmezsiniz. Genital bölgede sarkma ve gevşeme olmaz.
Sezaryen dezavantajları:
Her ameliyatta olduğu gibi az da olsa anesteziye bağlı veya ameliyata bağlı komplikasyonlar yaşanabilir (alerji, enfeksiyon, kesi yeri sorunları vb). Doğum sonrası dönem daha ağrılıdır. Günlük hayata dönüş genelde gecikir.
Genel yaklaşımım anne veya bebek sağlığını tehlikeye sokacak bariz bir neden yoksa yukarıdaki açıklamaları yaptıktan sonra kararı aileye bırakmaktır.