Vulva ve Vajen Kanserleri

Vagen kanseri

Vagen kanseri diğer jinekolojik kanserlere göre nadir görülen vagen dokusunun kötü huylu tümörüdür. Tedavisi büyüklüğüne göre ameliyat ve radyoterapi ile yapılır. Erken tanılır ise yaşam sayısı ve tam tedavi edilme şansı yüksektir.
Vagen kanseri geç belirti verir, belirtiler arasında cinsel ilişki sırasında kanama yer alır. Yaş gurubu olarak 60 yaş üstü kadınlarda çoğunlukla görülür. Risk faktörleri arasında bu kanser içinde HP virüs enfeksiyonu yer alır. Erken tanı için rutin Menopoz sonrası kontroller önerilmektedir.
Vulva kanseri
Vulva kanseri de jinekolojik hastalıklar arasında nadir görülen kadınların dış genital organların kötü huylu tümörüdür. Bu kanser 60 yaş üzeri kadınlar da çoğunlukla teşhis edilir. Risk faktörleri HPV enfeksiyonu, kronik vulva enflamasyonu (vulvit), imün sistem hastlıkları (HİV) ve sigara kullanımıdır.
Dış genital kanserin erken belirtileri geçmeyen kaşıntı (kanser öncüsü lezyonlar da da olur) ve özelikle beyazlaşan cilt dokusu var ise, noktasal lezyonlar ve siğil benzeri tümörler var ise mutlaka doktora başvurulmalı. Hastalık ilerledikçe kanama ve elle gelen tümör gelişir.
Dış genital tümörün tedavisi cerrahi rezeksiyondur.