Gebelikte Doğru Bilinen Yanlışlar

Gebelik süreci içerisinde büyük değişikler ve beklenmedik korkular ve sorular meydana gelir. Halk arasında konuşulan bir takım doğrular aslında yanlıştır ve yanlışlar esasında doğrudur. Sık kafa karıştıran konuların cevabı burada:

Sık yapılan ultrason bebeğe zarar verir!

Yanlış.Ultrason tetkiki ses dalgası ile çalışır. X-ışını içermez ve bebeğe zarar vermediği çok sayıda çalışmada kanıtlanmıştır. Gebelikte Ultrason, Röntgen, Tomografi ve MR çekimleri ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız.
Jinekolojik muayene düşüğe sebep olur!
Yanlış. Jinekolojik muayene düşük tetiklemez. Gebeliğin başında jinekolojik muayene ve smear testi yapılması önerilir. Muayene sırasında tedavi edilmesi gereken genital enfeksiyonlar ve genital patoloji ortaya çıkabilir.Gebelikte Rutin Muayeneler için tıklayınız. Düşükler sık görülen bir durumdur. Gebeliklerin %20 bazısı fark edilmeden bile düşük ile sonlanır. Bu düşüklerin çoğunun altında kromozomal anomali yatar. Tekrarlayan Düşükler için tıklayınız.
Gebelikte saç boyası, makyaj ve cilt kremleri kullanılmaz!
Saç boyası hayvan deneylerinde yüksek doz ile kullanıldığında gebeliğe zarar verebileceği gösterilmiş. Ancak insanda kafa derisinden emilen miktar çok düşüktür ve herhangi bir tehlikesi gösterilmemiştir. Saç boyası saçtan emilmez, yalnız deriden emilir. Saçlarınızı boyatmak istiyorsanız boya kafa derisine mümkün oldukça az temas etsin. Kişisel önerim: İlk 3 ayda saçlara boyamamak, gebeliğin kalan aylarında bitkisel boya kullanmak.
Perma gebelik boyu kullanılmamalıdır.
Makyaj yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur.
Cilt kremleri arasında akne (sivilce) kremleri ve vitamin A, retinol içeren kremler gebelikte önerilmez. Nemlendirici kremler ve güneş kremleri önerilir.
Oje kullanılabilir.
Gebelikte cinsel ilişki düşüğe sebep olur ve bebeğin yaralanmasına neden olur!
Normal bir gebelikte cinsel ilişkiye girmekte bir sakınca yoktur. Bazı durumlarda doktorunuz cinsel ilişkiyi bir süre veya gebelik boyunca yasaklar. Detaylı bilgi için  tıklayınız.
Gebelikte ilaç kullanılmaz!
İlaçlar gebeliğe olan etkisine göre 5 kategoriye ayrılmıştır. Gebelikte İlaç Kullanımı konusunda detaylı bilgi için tıklayınız. Doktorunuzun önerdiği ilaçları güvenlidir ve kullanmamak ile gebeliğe daha büyük zarar verebilirsiniz. Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç (vitamin dahil) kullanmayınız.
Gebelikte araba kullanılmaz!

Yanlış
.Gebelikte araba kullanmak güvenlidir ancak emniyet kemeri mutlaka kullanılmalıdır. Emniyet kemeri kullanımı ileri gebelikte resimde görüldüğü şekilde olmalıdır.
 kemer
Cep telefonu, mikrodalga, bilgisayar  monitörü ve güvenlik kapıları gebeliğe zarar verir!
Güvenlik kapıları: Metal detektör ile çalışır. Herhangi bir işin yaymaz ve gebelikte güvenlidir.
Cep telefonları, bilgisayar monitörleri ve mikrodalga fırınları: Bu cihazların dalgaları ile ilgili ne insan vücuduna genel olarak ne de gebelik ile ilgili zararları ile yeterli bilimsel çalışma yapılmıştır. Herhangi bir zarar bu güne kadar gösterilmemiştir ancak %100 güvenli olduğu da kesin olarak söylemek mümkün değildir.