Kızlık Zarı Tamiri

Himenoplasti dediğimiz kızlık zarı tamiridir. Bunun için ne zaman ya da kaç defa ilişki olduğu önemli değildir. Kızlık zarının tamir edildiği ancak bir jinekolog veya adli tabip tarafından anlaşılabilir.

Bu durumun hukuksal ve ahlaki boyutu tartışmalı olmakla beraber bizim toplumumuz gibi bekaret nedeni ile cinayetlerin bile yaygın olarak görüldüğü toplumlarda bazen hayat kurtarıcı olabilmektedir. Hymen onarımını (hymenoplasti) isteyen bayanlar; bunu, yaşadıkları toplumsal çevreye bağlı olarak sosyal statülerini, mutluluklarını, hatta yaşamlarını devam ettirebilmek için gerek duyduklarını ifade etmektedirler.Bu toplumsal baskı ve yaşanılan bazı olumsuz durumlar (zorla cinsel taciz ,tecavüz v.s) nedeniyle  kliniğimize kızlık zarı tamiri işlemi için
başvurular olmaktadır.

Ameliyat ne zaman yapılmalıdır?

Bu yapılacak olan ameliyatın türüne bağlıdır. Bazı ameliyatlar evlilikten bağımsız olup her zaman yapılabilirken (uzun vadeli onarım), bazıları evlenmeden 2-4 gün önce (kısa vadeli onarım) yapılabilir. İşlem genelde 20-30 dakika kadar süren, genel anestezi (uyutularak) veya lokal anestezi (uyuşturularak) ile yapılabilen bir operasyondur. İşlemi yapan kişinin beceri ve tecrübesine yanında kişinin vagen durumuna göre başarı şansı değişmektedir.