Kanama, Adet, Rahim Küçülmesi

  • Doğum sonrası kanama:

Ilk günlerde kanlı, adet kanaması gibi bir kanama olur. Birkaç gün içinde rengi açılır ve miktarı azalır. Kanamanın rengi önce kırmızı sonra pembe sonra kahverengi sonrada beyaza dönüşür.Kanama/akıntı 2 ay civarında devam eder. Kanama erken dönemde aniden kesilir ise, kötü kokar ise ve eşliğinde karın ağrısı ve ateş olur ise mutlaka doktorunuza başvurun.

  • Doğum sonrası rahim küçülmesi:
Rahim doğumdan sonra küçülmeğe başlar. Doğumdan 10 gün sonra dıştan hissedilemez kadar küçülür. Rahimin normal boyutuna dönmesi 40 gün civarında bir süre alır. Bebeğinizi emzirme rahim küçülmesini destekler. Emzirirken hissedilen adet sancısına benzer karın ağrıları rahim kasılamsının ve küçülmesinin belirtileridir.
  • Doğum sonrası adet görme:
Doğum sonrası ilk 6 ay özelikle emziriyorsanız adetlerin başlaması ve düzenli olması beklenmez. Hiç adet görmemeniz mümkün, düzensiz ve az miktarda adet görmeniz mümkün. 6 aydan uzun emziriyorsanız bu sürede de adet düzenli olması gerekmez. Önemli olan
Emzirme korunma yöntemi değildir!
Adet görmemenize rağmen gebe kalabilirsiniz. Erken dönemde tekrar gebe kalmanız hem anne sağlığı hem bebek sağlığı açısından sakıncalıdır. Doktorunuz ile size uygun korunma yöntemini görüşün.