Sezaryen

Sezaryen için aile nasıl hazırlanmalı?

Planlı sezaryen öncesi annenin sabah aç (önceki akşam saat 24.00 itibari ile yiyip içmemesi) hastaneye gelmesi gerekir. Hastaneye gelirken önceden hazırladığınız Doğum Çantasını unutmayın!

Hastanede neler yapılır?
Anne ameliyathaneye alınmadan uzun süredir tuvalete çıkmadı ise lavman yapılabilir ancak rutin olarak uygulamıyoruz. Gerekli tahliller için kan alınır.
Genel anestezi uygulanan sezaryen ameliyatında diğer ameliyatlardan farklı olarak hasta uyutulmadan önce tüm hazırlıklar tamamlanır (ameliyat bölgesinin silinmesi, steril örtüler ile örtülmesi, gerekirse idrar sondası takılması gibi). Bunun sebebi anneye damardan verilen ilaçların 5 dakika sonra bebeğe ulaşmasıdır. Dolayısı ile ilaçlar bebeğe ulaşmadan doğumu gerçekleştirmek gerekir.
Epidural anestezide böyle bir aciliyet söz konusu değildir. Anne ameliyata kendisini rahat hissetmez ise veya panikler ise her zaman için 2-3 saniye içinde uyutmak mümkündür.
Sezaryen ameliyatının adımları
Sezaryen ameliyatı genellikle 30-50 dakika sürer. Bebek ilk 5 dakika içinde doğar kalan süre annenin kesilen dokularının dikilmesi için geçen süredir.
  • Önce cilt kesilir. Cilt kesisi 8-10 cm uzunluğunda ve külot ve bikini tarafından gizlenecek bölgeye yapılır. Ameliyat sonrası bu kesi estetik dikiş ile kapatılır.
  • Cilt altı, kas kılıfı, karın kası, karın zarı, rahim zarı ve rahim kesilir.
  • Kese açılır ve bebek doğurtulur.
  • Kordon kesilir ve bebek çocuk doktoruna teslim edilir.
  • Plasenta çıkartılır ve rahim içi temizlenir. (Halk arasında normal doğumda kirli kanın atıldığına dair yanlış bir inanış vardır. Sezaryenden sonra normal doğuma göre daha az kanama olur bunun nedeni rahim içinin göz ile görülerek hassasiyet ile temizlenmesidir).
  • Kanama kontrolü yapılarak karın kat kat dikilir.

 

Sezaryen sonrası neler olur?
Anne odasına döndükten sonra bebek getirilir. Emzirme hemşire eşliğinde başlatılır. İlk saatlerde annenin tansiyonu, idrar çıkışı ve kanaması kontrol edilir. 2 saat sonra anne su, meyve suyu veya çay içebilir. 6 saat sonra sulu gıda verilir ve ayağa kalkmasında yardımcı olunur. İlk 2 günde gaz sancısı yaşanabilir. Bunun için özel diyet verilir ve annenin yürümesi önerilir. Gerekirse ameliyat ağrıları için ağrı kesici verilir. Genelde 2. günde anne taburcu edilir.