HP Virüs Aşısı

HP virüsü hakkında
HPV insanların deri ve mukozasını enfekte eder. Kadınlarda rahim ağzı, vulva, vagen ve anus kanserlerine sebep olabilir. Erkeklerde anus ve penis kanserlerine yol açabilir.
HPV nin bazı türleri siğilere (Genital Siğil) bazı türleri kansere (Rahim Ağzı Kanseri) neden olur. Bazı tipleri ise tehlikesizdir. Toplam 200 civarında virüs tipi biliniyor. Bunların 30-40 arası virüs türleri cinsel ilişki ile bulaşır. Kendinizin veya partnerinizin cinsel partneri sayısı artıkça HPV enfeksiyon riskiniz artacaktır. Yüksek risk tipi virüs enfeksiyonu kansere yol açabilir.
Aşı hakkında
HPV aşısı kanser ve siğile sebep olan virüs tiplerinin bulaşmasını önler. Aşılama dünyadaki rahim ağzı kanserlerine bağlı ölüm sayısını %60 civarında azaltabilir. Biyopsi gibi müdahalelerin ve gereken tedavilerin de sayısı azalabilir.
Dünya sağlık örgütü 9-13 arası kız çocuklarının ilk basamakta ikinci basamakta 45 yaş gurubuna kadar kadınların aşı olmasını öneriyor. HPV enfeksiyonu taşıyan veya genital siğil geçirmiş kadınların yinede aşılanması tavsiye ediliyor.
Şu anda 3 doz aşılanmanın en az 10 yıl koruyuculuğu olduğu biliniyor. Belki de hayat boyu aşı tekrarına gerek kalmayabilir.