Genital Estetik

Genital Estetik

Cinsel yaşam insanın hayat mutluluğunda çok önemli bir yer alır. Cinsel yaşamın birçoğu faktöre bağlı olduğu bilinir. Bunların arasında ilişkide olan sorunlar, doğum sonrası ilişkinin değişmesi, genel yaşam stresi, psikolojik faktörler gibi değişik sorunlar etkili olabilir.

Genital bölgede estetik sorunların olması veya vagenin gevşek olması toplumda az konuşulur olmasına rağmen sık görülen sorunlardır. Bu problemi yaşayan kadınlar cinsel ilişki sırasında rahat etmezler, çıplak görünmek istemeyebilirler ve sonuçta kendileri ve partnerleri de seks yaşamında problemler yaşarlar.

Genital bölgede estetik sorunların nedenleri nedir?

İlk başta kadınların yapısal doku esnekliği önemlidir. Bazı kadınlarda hiç sarkma olmaz iken bazı doğum yapmamış kadınlarda genç yaşta ileri derece sarkma ve gevşeklik görülür. Bunun dışında çok sayıda normal doğum, iri bebek doğurmuş olmak ve hızlı kilo alıp verme genital bölgede görüntü bozukluklarına yol açabilir. Bazı kadınlarda iç dudaklar doğuştan fazla büyük veya asimetrik olabilir.

Genital estetiği nedir?

Kadınları sıklıkla rahatsız eden iç dudak büyüklüğü, sarkması veya asimetrisi ve vaginal gevşekliğin tedavisi ameliyat ile mümkün.Cinsel ilişkiyi zorlaştıran vagen darlığı da ameliyat ile tedavi edilebilir.

Evlilik öncesin de yapılabilen bu ameliyat sırasında iç dudak küçültülür ve asimetri var ise düzeltilir. İşlem lokal anestezi ile veya uyutarak yapılabilir. Hasta günlük yaşamına aynı gün devam edebilir. Cinsel ilişki 1-2 hafta yasaklanır. Estetik dikiş kullanılır. Dikiş alınmasına gerek olmaz.

Vagenin gevşemiş dokusundan (mukoza ve kas) bir kısım çıkartılır (vajenin arka duvarından) ve daha dar bir vagen olacak şekilde tekrar kat kat dikilir. Uyutularak yapılan bu operasyon sonrası birkaç hafta cinsel ilişki yasaklanır. Estetik dikiş kullanılır. Dikiş alınmasına gerek olmaz. Birkaç gün boyunca leke şeklinde kanama görülebilir.

Özellikle yeni evli çiftlere sorun yaşatabilecek vagen darlığı uyutularak yapılan bir operasyon ile onarılır.